Svatební hostina – poradíme vám, jak ji naplánovat a zorganizovat

30. 09. 2022 Svatební hostina – poradíme vám, jak ji naplánovat a zorganizovat

Plánujete svůj vysněný svatební den? Vybíráte mezi svatebním rautem a hostinou, na jakém místě vůbec svatbu a její oslavu uskutečnit? Zvažujete cateringovou službu namísto občerstvení z restaurace? Abychom vám co nejvíce pomohli, sepsali jsme článek, který se věnuje zmíněným tématům.

Svatební raut nebo hostina?

Jako první se nejspíše potýkáte s otázkou, zda poskytnout moderní způsob pohoštění – svatební raut, nebo uspořádat tradiční svatební hostinu. Jídlo a pití je zaručeně velmi důležitou položkou celého dne. A ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Pojďme si tedy o nich něco málo říct.

Svatební raut

Svatební raut může být pro hosty milejší, neboť poskytuje různorodé pokrmy. Raut může být jak teplý, studený, tak i vegetariánský! Každý si tak může vybrat to, na co má chuť! A co na svatební raut? Do rautového menu můžete zařadit řízky, tatarák a jiná masa, saláty, a další pokrmy. Výhodné je i to, že jídlo na svatební raut je přístupné po celou dobu. Raut je typický zejména pro večeře, ale můžete jej využít také na oběd nebo pro celodenní svatby. Každý si tak může mlsat, kdykoliv bude chtít!

Tím přicházíme i na problém svatebních rautů. Většinou dochází k tomu, že ta dobrá jídla, jsou zpravidla jako první snězená a po zbytek večera již nejsou k dispozici. Musíte také počítat s tím, že při rautu nikdy všechno nevyjde na všechny. Další nevýhodou je neomezený přístup k jídlu a troušení hostů po místnosti. Je důležité, abyste u rautu mysleli na to, že každý jí jinak dlouho.

Pokud budou mít vaši svědci a rodiče proslov, zkuste mít připravený přibližný časový harmonogram, ať se hosté mohou přizpůsobit. A jak vypadá svatební raut v provedení Zámeckého cateringu, zjistíte v našem blogovém článku.

Svatební raut
Svatební raut

Svatební hostina

Svatební hostina je spíše opakem svatebního rautu. Jedná se o spořádané servírování chodů. Tudíž, všichni mají to stejné a stoluje se společně. Nemůže se tak stát, že na někoho nezbyde. Svatební hostiny jsou ideální pro menší i velké svatby. Pokud chcete pořádat větší svatební hostinu, popřemýšlejte nad dvěma verzemi svatebního menu. Předejdete tak problémům s různými jídelními preferencemi hostů, ať už se jedná o bezlepková či vegetariánská jídla. Postaráme se o vaše hostiny, které potěší i velké gurmány.

Pro svatební hostinu je stěžejní organizace a promyšlenost nejen pokrmů a dezertů, ale i místa svatební hostiny, plánování aktivit, zasedacího pořádku a výzdoby. Pojďme se podívat, na co byste neměli zapomenout při plánování svatební hostiny.

Jaké místa se hodí pro svatební hostinu?

Místo, kde bude probíhat svatební hostina, nepodceňte. I takové nemalé rozhodnutí může přidat vaší svatbě na hodnotě, ať už by to bylo v podobě krásných fotek z místa hostiny nebo i výhled na okolní prostředí. Mrkněte na naše dechberoucí svatební lokace, které bychom vám se Zámeckým cateringem pomohli zařídit. Jedná se například o oboru Hotelu Kinských, zámek Kačina, jezero Konětopy, zámek Karlova Koruna a další.

Svatební hostina na zahradě aneb formou garden party

Jestliže svatbu plánujete na začátku nebo konci léta, můžete uspořádat svatební hostinu na čerstvém vzduchu pod širým nebem formou garden party! Budete si tak užívat poslední sluneční paprsky a nasávat příjemnou atmosféru v tento jedinečný den.

Poskytujeme rovněž party stany, které můžeme postavit na místě, kde se vám to bude nejvíce líbit. Inspirujte se například party stanem, který jsme postavili v těsné blízkosti zámku v Hrádku u Nechanic.

Svatební hostina venku
Svatební hostina v party stanu

Jak probíhá svatební hostina – co obsahuje a na co všechno myslet

Svatební hostina probíhá v určitých krocích a je jen na vás, čím začnete a co vše do vaší hostiny zařadíte. V následujících bodech vám ukážeme, co by taková svatební hostina mohla zahrnovat.

Předkrmy

Jako první se zaměříme na předkrmy. Předkrmy můžete pojmout formou sladkých dezertů, jako jsou tradiční svatební koláčky nebo trubičky, nebo i jednohubkami. Jednohubky můžete udělat klasické, a tedy pečivo s pomazánkou nebo paštikou. Dále můžete udělat ovocné špízy, napíchat sýry s hroznovým vínem a jiné. Zkrátka zkombinovat to, co máte rádi.

Ze slavnostního občerstvení před obřadem Zámeckého cateringu doporučujeme: kachní rilletes s konfitovanou červenou cibulí, canapés s kachním prsem, pomerančem a brusinkou, jemná paštika z jatýrek nebo lososový tataráček.

Samotné svatební menu

Ať už budete mít hostinu naplánovanou na oběd nebo až na večeři, je důležité promyslet jednotlivé chody. Neměli byste zapomenout na své hosty a jejich preference. Tedy myslet na ty, kteří mají jídlo bez laktózy, lepku nebo jsou vegetariáni. Svatební menu můžete udělat tradiční nebo jej ozvláštnit jinými netradičními pokrmy či zahraniční kuchyní. 

Z menu Zámeckého cateringu doporučujeme: předkrm – teplá šunka od kosti, polévka – silné hovězí consommé, hlavní chod – svíčková na smetaně; nebo předkrm – caprese salát, polévka – krém z cukrového hrášku, hlavní chod – steak z grantinovaného lilku.

Svatební hostina menu - polévka na hostinu
Příprava polévky na svatební hostinu


Kromě samotného svatebního menu nezapomeňte také na občerstvení, které bude dostupné po celou dobu svatební hostiny. Mohou to být zákusky, ovoce, saláty, guláš, tatarák apod. Zkrátka podle zvážení, jak dlouho bude oslava trvat a podle svatebního menu. Pokud budete mít večerní hostinu, nemusíte myslet na další vydatná jídla, ale pouze zákusky, ovoce, sýry, salámy a další.

Z večerního rautu Zámeckého cateringu nabízíme: variace smažených mini řízečků, prkénka francouzských sýrů a italských uzenin, carpaccio z hovězí svíčkové, rýžové závitky, mini burgery, smažená zelenina v tempůře, hovězí tatarák, ovocný salát, sushi a mnohé další.

Svatební dort

Tradiční, nedílnou součástí svatební hostiny je pak svatební dort. Existuje však několik různých způsobů, jak podávat svatební dort. Pokud se chcete vyvarovat zbylému kusu dortu, můžete zvážit jiné varianty. 

První variantou je namísto jedno, dvou či více patrového dortu udělat jednotlivé menší dortíky průměrově okolo 15 cm. Tyto samostatné dortíky tak snadno rozpočítáte mezi stoly a nemusíte si pak lámat hlavu, co budete dělat se zbytkem velkého svatebního dortu.

Novým až moderním způsobem svatebního dortu je formou nanuků nebo lízátek. Tímto způsobem se rovněž vyvarujete přebytkům, neboť je snadno napočítáte podle počtu hostů. Navíc je tento způsob opravdu zajímavý a už na první pohled se do něj budou chtít všichni zakousnout.

Nápojový lístek

Nápojový lístek je rovněž velmi důležitým bodem. Již od úplného začátku byste neměli zapomenout na pitný režim vašich hostů. Mějte po celou dobu hostiny připravené karafy s vodou, ovocem a mátou! Dále zvažte kávovary, případně baristu. K dezertu bude káva ideálním doprovodem. Chybět by nemělo ani šumivé víno na přípitek! Zbytek už je jen na vás. 

Zvolte si, jaké alkoholové nápoje budou na vaší hostině dostupné. Ať už je to pivo, červené a bílé víno, tvrdý alkohol či míchané koktejly. Samozřejmě nezapomeňte na nealkoholické nápoje, jako je džus, minerálky a jiné ochucené nápoje. Můžete také zvážit, aby si každý z hostů donesl tvrdý alkohol, který bude pít, a snížit tak další výdaje.

Z nápojového lístku Zámeckého cateringu si můžete vybrat: whiskey, cognac, destiláty, likéry, pivo, nealkoholické nápoje, domácí limonády, teplé nápoje, míchané nápoje, rozlévané víno, bílé, červené a růžové víno.

Svatební hostina a zasedací pořádek

Jak je to se zasedacím pořádkem na svatebních hostinách? Pokud si na nějaký řád moc nepotrpíte, udělejte to podle citu. Někdo si však rád pohraje se zasedací tabulí, a tak máme pár tipů. Nicméně udělejte si zasedací tabuli tak, abyste vy i vaši hosté byli spokojení!

Pro hlavní stůl:

  • Ženich s nevěstou po pravém boku ve středu jídelního stolu – stůl by měl být umístěn naproti vstupním dveřím, aby k nim byli novomanželé čelem
  • Vedle nevěsty sedí rodiče ženicha a vedle ženicha rodiče nevěsty – muži a ženy na přeskáčku
  • Dále zde mohou sedět ještě svědci a jejich partneři nebo prarodiče

Dále rozmístěné stoly, které mohou být tvaru I, T, U či vícero kulatých stolů doplňující hlavní stůl:

  • Čím blíže hosty usadíte k novomanželům, tím více se považují za významné
  • Nezapomeňte střídat členy obou rodin
  • Myslete na skupiny přátel a slučte hosty, kteří by si mohli rozumět nebo mají podobné zájmy nebo mají děti

Kromě zasedacího pořádku promyslete rovněž výzdobu. Výzdoba může být nejen prostření stolů, ale i lemování rámů světýlky, popsání stolů čísly, uvázání mašle na židlích, rozmístění květin, vymezení fotokoutku a tak dále. Rozmyslete si také barvu, do které byste vaši svatbu rádi ladili.

Proč ponechat svatební hostinu na Zámecký catering?

Víme, že je plánování dokonalé hostiny velmi náročné. Proto jsme tu pro vás, abychom zajistili nejen skvělou lokaci, ale i skvělé jídlo. Nebudete se muset zatěžovat starostmi spojených s organizací hostiny. Poradíme vám s menu, které připraví naši zkušení kuchaři, zajistíme výzdobu, zarezervujeme místo pro ubytování hostů a mnohé další, co budete mít na srdci. Náš tým odborníků vytváří dokonalé zázemí pro hladký průběh celé hostiny, během které se o vás bude neustále starat profesionální personál

Nechte veškeré svatební povinnosti a starosti na nás prostřednictvím naší služby catering na svatbu! Pomůžeme s plánováním vaší svatby již od samého začátku. Ať už to je výběr šatů, obleku a prstenů, tak i svatebního oznámení, zábavy, kapely nebo DJ, fotografa a zařízení samotné svatební hostiny či rautu.

Sepíšeme si vaše představy, poradíme s výběrem pokrmů i lokality, vše uvaříme a přivezeme na místo. S radostí se postaráme o vás i vaše hosty. Hodnocení spokojených novomanželů vypovídající o naší kvalitě naleznete v sekci referencesvatba na zámku Karlova Koruna, svatba na zámku v Dobřenicích nebo svatební hostina v Chlumci nad Cidlinou.

Autor článku

Simona Veselá
Simona Veselá

Po vystudování státního gymnázia v Brně jsem se vydala cestou vysokoškolského studia se zaměřením na Ekonomii. Již na gymnáziu jsem se začala věnovat copywritingu, kterému se věnuji dodnes. Mezi moje zájmy patří čtení knih, hra na klavír a hraní deskových her.

Zeptejte se na cokoliv nebo rovnou poptejte catering. Budeme se vám věnovat

* *
*

Abychom Vám mohli zaslat nabídku na míru a…

urychlili komunikaci, připojte do své poptávky co nejvíce informací - předpokládaný počet hostů, místo konání události, představy o podávaném jídle a speciální přání. V co nejkratší době odpovíme detailním návrhem a v případě Vaší spokojenosti se pustíme do realizace jednoho z nejpříjemnějších zážitků v životě Vás i Vašich hostů.


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Zámecký catering s.r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Vaříme s láskou,
servírujeme s vášní

Co může být krásnějšího než příprava vynikajících jídel z vybraných surovin a jejich následné servírování hostům? Milujeme naši práci a zakládáme si nejen na podávání perfektního menu, ale i na celkovém dojmu z pořádané akce. Spokojené úsměvy jsou pro nás největší odměnou.

Tým Zámeckého cateringu