Jak naplánovat menu na studený raut?

10. 02. 2022 Studený raut – menu plné chutných a originálních pokrmů

Stále se rozhodujete, jaké pokrmy budete podávat na vašem pohoštění formou rautu? Nemáte představu, co na studený raut zvolit, abyste své hosty mile překvapily? V tomto článku vám představíme typická, ale i netradiční jídla, která se hodí na studený raut. Dále vás informujeme o tom, co náš catering nabízí a jak řešíme studený raut my.

Co je to studený raut?

Studený raut je nedílnou součástí rautového pohoštění. Jedná se o studené pokrmy, které se podávají jako předkrmy, snacky v průběhu dne, a především na večerním rautu. Nejčastěji se používají sýry a uzeniny vysoké kvality, vejce, maso, ryby, mořské plody, ovoce i zelenina ať už syrová nebo tepelně zpracovaná. Studený raut je vhodný především na firemní akce a večírky, coffee break, kongresy a konference. Na delší nebo slavnostní večer je ideálním řešením doplnit studené pokrmy teplým jídlem a nabídnou tak hostům bohatý výběr těch největších dobrot. Zajímá vás, jaké pokrmy jsou vhodné pro teplý raut? Podívejte se na náš článek, který se teplému rautu věnuje podrobněji. 

Jaké je vhodné jídlo na studený raut?

V každém menu studeného rautu nesmí chybět variace oblíbených kuřecích i vepřových miniřízečků a chlebíčky, neboť tyhle nestárnoucí klasiky jsou základem úspěchu podařeného rautu. Hosty byste ale měli překvapit i moderními pokrmy. Zkuste podávat roastbeefový sandwich v chlebu, mini burgery s trhaným masem nebo kachním prsíčkem, anglický roastbeef či tatarák s chlebovým chipsem. Každý studený raut většinou doplňují saláty, pomazánky a obložená prkénka sýrů a kvalitních uzenin. Nezapomeňte hostům k pokrmům podávat přílohy. 

V naší nabídce například naleznete cizrnovou pomazánku hummus, sýrovou a šunkovou pomazánku, tapenádu ze sušených rajčat a bylinkového tvarohu, kachní rilletes s konfitovanou červenou cibulí a bůčkovou pomazánku s kmínem a majoránkou. Ze salátů si u nás můžete vybrat mozzarellu s rajčaty a bazalkovým pestem, šopský salát, míchanou zeleninu a ovocný salát dle sezóny. K rautu můžeme servírovat lokální zámecký chléb, banketní pečivo s mákem a sezamovým semínkem nebo vícezrnné pečivo. 

Vřele doporučujeme vyzkoušet oblíbené Finger foods – jídla, které si můžete odnést a kdekoli sníst. My pro inspiraci nabízíme carpaccio z hovězí svíčkové s parmazánem a rukolou, uzeného lososa, paštiku z kachních jater, pollo tonnato, marinovanou krevetu, caesar salát s kuřecím masem nebo pečený vepřový bok. 

Jednohubky na studený raut od profesionální cateringové společnosti
Flying buffet

 

Naše tipy na doplnění rautového menu 

  • canapés – malé chuťovky se šunkou, sýrem, česnekem, uzeným lososem, roastbeefem, kachním prsem nebo červenou řepou a kozím sýrem
  • zmrzlinový bar – rolovaná bezlepková zmrzlina bez umělých barviv a konzervantů vyráběná ručně původním italským způsobem (levandule, kokos, vanilka, slaný karamel, pistácie, citron, jahoda)
  • čokoládová fontána s ovocem
  • sýrové fondue – sýr Raclette, brambůrky grenaille, rajčata, kyselé okurky, papriky a cibulky

Přednosti studeného rautu

V porovnání s teplým rautem má studený raut spoustu výhod. Pokrmy se mohou připravovat ze syrové zeleniny, se kterou je možné vytvořit zajímavé, barevné a rozmanité občerstvení. Jídla studeného rautu lze podávat v jakoukoliv denní dobu a ve větším časovém odstupu od vytvoření, nejpozději do dvou dnů. U jednoduchých pokrmů je výhodou jejich rychlá příprava a úspora energie. Pokrmy se nemusí přihřívat, takže odpadá povinnost obstarávat ohřívací mísy. 

Nevýhody studeného rautu

Studený raut není vhodný podávat na svatbách a jiných významnějších akcí samostatně. Vždy byste ho v takových případech měli doplnit teplým rautem, který podpoří úroveň vaší akce. Ocení jej určitě i hladoví hosté. Malou nevýhodou může být pro některé gurmány méně výrazná vůně. 

Jaké vhodné místo zvolit pro raut

K dokonalému rautu potřebujete tu správnou atmosféru. Raut by měl být podáván v příjemných prostorách, které jsou mu uzpůsobeny. Rauty ve firmách a institucích se nejčastěji uskutečňují v konferenčních místnostech nebo sálech. Na svatbách bývá možností o něco více. V letních měsících se dá raut samozřejmě pořádat venku například v prostorách stanu či venkovní terasy. 

Pokud nemůžete najít vhodné místo pro konání vaší společenské akce v okolí Chlumce nad Cidlinou nebo Prahy, rádi vám s výběrem prostoru pomůžeme. Raut jsme schopni zařídit k jakékoli příležitosti. Kromě svatby to může být také třeba oslava narozenin, firemní večírek nebo akce, garden party, kongres nebo konference a mnoho dalších.  

Pokud si budete přát jiné místo konání, nemějte obavy. Vše uvaříme, přichystáme a přivezeme na vámi vybranou lokalitu. Catering běžně připravujeme v přilehlém okolí Chlumce nad Cidlinou v částech Středočeského, Pardubického i Královéhradeckého kraje, zhruba do hodiny jízdy automobilem. 

Chtěli byste zařídit studený raut od naší společnosti?

Ať už se rozhodnete pro náš studený, teplý, vegetariánský nebo svatební raut, neváhejte se obrátit na naši společnost. Na blogu najdete informace k dalším typům rautu. Nezabýváme se ale pouze rauty. Jsme specialisté i na hostiny, recepce, bankety i na zážitkovou gastronomii fine dining.

Pokud si budete přát vegetariánské či veganské pokrmy, popřípadě má někdo nějaké zdravotní omezení, neváhejte se nám svěřit. Veškerým požadavkům se přizpůsobíme, aby se dostalo na všechny a pochutnal si každý host.

V naší nabídce naleznete řadu doplňkových cateringových služeb, které můžete využít. Mezi služby, které zajišťujeme, patří pomoc s výběrem pokrmů a místa konání, profesionální obsluha po celý čas našimi odborníky, příprava pokrmů z kvalitních surovin, závěrečný úklid a další.

Chcete uspořádat společenskou akci ve spolupráci s naším prvotřídním cateringem? Oslnily vás naše služby? Neváhejte nás kontaktovat.

Autor článku

Eliška Procházková
Eliška Procházková

Vystudovala jsem všeobecné gymnázium a nyní studuji na vysoké škole v Brně. Můj obor se zabývá ekonomií a managmentem. Mám ráda sport, hudbu, film a svůj volný čas ráda trávím s přáteli. 

Zeptejte se na cokoliv nebo rovnou poptejte catering. Budeme se vám věnovat

* *
*

Abychom Vám mohli zaslat nabídku na míru a…

urychlili komunikaci, připojte do své poptávky co nejvíce informací - předpokládaný počet hostů, místo konání události, představy o podávaném jídle a speciální přání. V co nejkratší době odpovíme detailním návrhem a v případě Vaší spokojenosti se pustíme do realizace jednoho z nejpříjemnějších zážitků v životě Vás i Vašich hostů.


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Zámecký catering s.r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Vaříme s láskou,
servírujeme s vášní

Co může být krásnějšího než příprava vynikajících jídel z vybraných surovin a jejich následné servírování hostům? Milujeme naši práci a zakládáme si nejen na podávání perfektního menu, ale i na celkovém dojmu z pořádané akce. Spokojené úsměvy jsou pro nás největší odměnou.

Tým Zámeckého cateringu