Svatební tradice a zvyky – recept na šťastné manželství

26. 06. 2023 Svatební tradice a zvyky – recept na šťastné manželství

Hledáte recept na šťastné manželství? Pak byste neměli zapomenout na svatební tradice a zvyky, které mají novomanželům přinést štěstí, lásku nebo i plodnost. Společně si tak uvedeme několik těchto svatebních tradic včetně jejich chronologického uspořádání.

Předsvatební tradice

Samotnému svatebnímu dni předchází předsvatební zvyky. Kromě žádosti o ruku se jedná o loučení se svobodou, výběr svatebních šatů a obleku, ale také výběr šatů pro družičky a vázání svatební myrty.

Loučení se svobodou

Rozlučku se svobodou obvykle plánují nejbližší přátelé nevěsty a ženicha. V dnešní době se jedná o velice oblíbenou aktivitu, která může mít podobu výletu do přírody, do zahraničí nebo wellness. Některé páry také stále dodržují noc odloučení, v rámci které večer před svatbou spí odděleně.

Svatební šaty nevěsty

Nedílnou součástí svatebních zvyků je výběr svatebních šatů nevěsty, neboť samotné svatební šaty jsou rovněž jednou z dekorací na svatbě. Aby si nevěsta nezašila cestu ke štěstí, neměla by si své svatební šaty šít sama. Tradiční svatební šaty mají bílou barvu, která symbolizuje čistotu, nevinnost a především věrnost. Až budete mít šaty vybrané, dejte si pozor, ať je ženich nevidí dříve, než v den obřadu. Je to z toho důvodu, aby manželství nepostihlo neštěstí.

Závoj představuje součást svatebních šatů. Důležitost svatebního závoje je především v odehnání zlých duchů, kteří se do těla mohou dostat nosem. V dnešní době se závoje již tolik nevyskytují kvůli složitějším účesům.

Něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého

Svatební šaty často doplňuje svatební podvazek s modrými detaily, aby se dodržel zvyk něco modrého pro nevěstu. Modrá barva, podobně jako bílá, symbolizuje věrnost, čistotu a věrnost. Něco starého představuje, že za sebou necháváme starý život. Něco nového naopak symbolizuje nový začátek, novou kapitolu života. Něco půjčeného na svatbu přináší do manželství štěstí. Někdy se dodává i něco darovaného, což ale představuje pouze památku na onen svatební den.

Svatební oblek ženicha

U ženichů je to podstatně snazší. Kromě dobře padnoucího svatebního obleku se doporučuje sáhnout po kravatě. Motýlek na svatbě podle pověr může znamenat, že ženich na poslední chvíli nevěstě uletí.

Družičky

Družičky by měly být svobodné a jejich šaty by měly mít stejný odstín jako nevěstiny šaty. Podle tradice mají totiž družičky poplést zlé duchy, kteří by chtěli nevěstu unést.

V dnešní době se však od této tradice čím dál více upouští a družičky bývají často sladěné do jemných pastelových barev nebo odstínu, v jehož duchu se nese celá svatba.

Svatební vývazky aneb svatební myrta

Během příprav blížící se svatby nezapomeňte na svatební vývazky – myrty, které se připínají na klopy. Tato jednoduchá a milá tradice jasně sděluje, kdo patří mezi svatebčany. Ženich, ženichův otec a svědek mají vývazky s kytičkami zastrčené v náprsních kapsách.

Svatební zvyky a tradice na obřadu

Se svatebním obřadem se pojí pár tradic, které možná dodržujeme nevědomky. Připomeňme si tak skrytou symboliku i těchto svatebních zvyků.

Svatební kolona

Příjezd na místo svatby, kde se bude konat obřad, doprovází pár zvyků. Určitě si každý vybaví troubení svatebních aut. Tento hluk má zahnat zlé duchy. Zpravidla Co se načasování příchodu týče, první bývá na místě ženich a poslední nevěsta.

Cesta z okvětních lístků

Předtím než padnou první pohledy na nevěstu, přichází družičky. Často družičky rozhazují po cestě k oltáři okvětní lístky, jež mají symbolizovat plodnost.

Výměna snubních prstýnků

Svatební prsten symbolizující nekonečný kruh představuje věčnou lásku a věrnost. Tento zvyk se vám ponese přes celé manželství a bude vám připomínat nejenom váš svatební den, ale i vaši oddanost a lásku k druhému.

Svatební špalír

Po prvním novomanželském polibku se budete muset po cestě od oltáře prodrat špalírem. Svatebčané vás tak vyprovodí na vaši společnou cestu životem a poblahopřejí vám k šťastnému manželství. Dříve se házela zrnka rýže jako symbol plodnosti. V dnešní době existuje mnoho alternativ, mezi které patří bublinky, konfety či prskavky.

Zvyky na svatební hostině

Po obřadu následuje svatební hostina, kterou provází další svatební zvyky a tradice. I jídlo na svatbě tak hraje velkou roli. Nezanedbávejte proto plánování svatební hostiny.

TIP Zámeckého cateringu: Nechte starosti na nás a vyzkoušejte naši službu catering na svatbu zahrnující profesionalitu a pečlivou organizaci svatby podle vašich představ. 

Svatební přípitek

Před příchodem a postupným usedáním hostů dle zasedacího pořádku přichází na řadu svatební přípitek. Personál tak novomanžele přivítá, poblahopřeje k manželství a donese dva panáky. V jedné panákové sklenici je slivovice a v druhé pouze voda. Říká se, že ten, kdo si vybere slivovici, bude více holdovat alkoholu.

První novomanželský přípitek
Příprava novomanželského přípitku Zámeckým cateringem

Zametání střepů

Personál pod podnosem s panáky drží rovněž talíř, který „omylem” upustí na zem. Novomanželům je následně podána lopatka a smetáček a musí společně střepy zamést, stejně tak, jako spolu budou muset všechny problémy překonávat společně. Kromě toho střepy přinášejí štěstí.

Jedna polévka pro novomanžele

Poté, co je zahájena svatební hostina přípitkem, obvykle pronáší svatební proslov otec nevěsty, pak dostanou novomanželé společný bryndák a jednu polévka s jednou lžící. Ať už budete mít svatební menu nebo svatební raut společné pojídání svatební polévky má značit manželskou spolupráci a rovnoměrné dělení.

Krájení svatebního dortu

Hlavním dezertem je pak svatební dort, který novomanželé rozkrajují společně. Ten, kdo uchopí nůž později a má tak svou ruku nahoře, bude mít v životě navrch. Důležité také je, aby se dort dostal ke všem svatebčanům, jinak by novomanželé mohli přijít o štěstí.

Svatební koláčky

Ani svatební koláčky by si neměla péct nevěsta sama, protože by mohla mít v budoucnu nedostatek financí v manželství anebo by měla uplakané děti. Pečení svatebních koláčků zajisté rády převezmou babičky, maminky a kamarádky.

První novomanželský tanec

První tanec je nejkrásnějším momentem večerní zábavy. Správná hudba a láska navodí příjemnou a až dojemnou atmosféru. Nezapomeňte ale, že ženich by kromě tančení s nevěstou měl vyzvat k tanci maminku a tchyni a stejně tak i nevěsta svého tatínka a tchána.

Hod svatební kyticí

Zábavná, některými také obávaná, tradice hod svatební kyticí nesmí na žádné svatbě chybět. Za nevěstou se sejde hlouček svobodných žen, které budou kytici chytat. Žena, jež chytí svatební kytici, se údajně do roka vdá. 

Dnes se můžete setkat také s alternativou, a to je omotávání stonků svatební kytice počtem stužek, kolik je svobodných děvčat. Nevěsta stojí ve středu, má zavázané oči a v jedné ruce drží kytici a v druhé nůžky. Svobodné děvčata drží konec stužky a chodí dokola, dokud jim nevěsta nepřestřihne právě jejich stužku. Ta, která zůstane držet jako poslední svou nepřestřihnutou stužku, získá svatební kytici.

Tradice a zvyky na svatbě pouze pro novomanžele

Poslední svatební tradice je určena pouze pro novomanžele. Ze svatební hostiny a večerní zábavy se budete postupně uchylovat ke svatební noci. Samotná svatební noc by měla započít přenesením nevěsty přes práh. Přenášení nevěsty přes práh má zmást domácí duchy, kteří by nevěstu mohli vyhnat jakožto cizince. A zbytek svatební noci už je jen váš.

Svatební žerty

Kromě výše zmíněných tradic existuje také celá řada žertů, které mohou provést věrní přátelé nevěsty a ženicha. Může se jednat o přivázání koule ženichovi ke kotníku, nandání koňského chomoutu ženichovi kolem ramen, únos nevěsty a její vykoupení nebo i představení falešné nevěsty.

Jak sami vidíte, svatební tradic a zvyků je opravdu mnoho. Je jen na vás, které z nich budete chtít zařadit a které raději vynecháte. Pokud budete potřebovat s plánováním vaší svatby poradit, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 601 301 601 nebo e-mailem info@zamecky-catering.cz. Využít můžete také službu Zámeckého cateringu catering na svatbu, v rámci kterého uspořádáme svatbu podle vašich představ.

Autor článku

Simona Veselá
Simona Veselá

Po vystudování státního gymnázia v Brně jsem se vydala cestou vysokoškolského studia se zaměřením na Ekonomii. Již na gymnáziu jsem se začala věnovat copywritingu, kterému se věnuji dodnes. Mezi moje zájmy patří čtení knih, hra na klavír a hraní deskových her.

Zeptejte se na cokoliv nebo rovnou poptejte catering. Budeme se vám věnovat

* *
*

Abychom Vám mohli zaslat nabídku na míru a…

urychlili komunikaci, připojte do své poptávky co nejvíce informací - předpokládaný počet hostů, místo konání události, představy o podávaném jídle a speciální přání. V co nejkratší době odpovíme detailním návrhem a v případě Vaší spokojenosti se pustíme do realizace jednoho z nejpříjemnějších zážitků v životě Vás i Vašich hostů.


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Zámecký catering s.r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Vaříme s láskou,
servírujeme s vášní

Co může být krásnějšího než příprava vynikajících jídel z vybraných surovin a jejich následné servírování hostům? Milujeme naši práci a zakládáme si nejen na podávání perfektního menu, ale i na celkovém dojmu z pořádané akce. Spokojené úsměvy jsou pro nás největší odměnou.

Tým Zámeckého cateringu