Jak vybrat oblečení na svatbu

07. 02. 2023 Oblečení na svatbu – pomůžeme vám vybrat vhodný dress code

Svatba je zaručeně formální událostí, a proto je vhodné dodržovat jisté společenské etikety, pokud snoubenci nepožádají jinak. Svatební dress code je tedy doporučení novomanželů a jejich představ, jak byste se měli na svatební den obléct a v jakém duchu se bude svatba odehrávat.

Jak dress code svatebčanům oznámit a koho by se měl týkat

Nejjednodušším způsobem je ve svatebním oznámením ihned sdělit vaše představy a požadavky. Pokud váš vysněný dress code ale ještě realizujete, zatímco jste pozvánky již dávno odeslali, stačí vašim hostům zavolat nebo napsat zprávu. 

Dress code se může týkat všech svatebčanů nebo pouze vybraných skupin. Pokud víte, že bude obtížné sladit všechny vaše hosty, můžete oslovit jen družičky nebo svědky a jejich partnery. Další skupinou jsou rodiče, sourozenci anebo všechny děti. Zkrátka záleží na vašich představách a jak si představujete třeba i vaše svatební fotky.

Nevěsta – svatební šaty

Svatební šaty pro nevěstu mají tradičně světlé barvy – jako bílá, krémová a další světlé pastelové odstíny. Nevěsty si mohou vybírat ze širokého výběru stylů svatebních šatů jako jsou krajkové svatební šaty, boho svatební šaty, kostýmkové šaty, šaty s dlouhým rukávem či bez ramínka, dlouhé s vlečkou nebo naopak krátké. S tím vám rádi pomohou ve svatebních salónech.

Svatební šaty pro něvestu
Bílé svatební šaty s dlouhým rukávem

Kromě svatebních salónů můžete využít službu Zámeckého cateringu Svatba na klíč, kde vám pomůžeme zorganizovat dokonalou svatbu a poradíme vám nejenom se svatebními šaty, ale taky s výběrem místa na svatbu, s prstýnky, hudbou, výzdobou, svatebním menu, s ubytováním či rozvozem hostů, a také vám doporučíme vizážistky (kosmetičky, kadeřnice). S námi naplánujete svatbu bez jakýchkoliv starostí a váš den D si tak užijete naplno. 

Ženich a svatební oblek

Ženich to má víceméně jednodušší, neboť musí sáhnout po obleku. Svatební obleky dnes bývají většinou tmavě modré, nebo světlejších barev jako béžové, bleděmodré a šedé. Nicméně, zvolit můžete i klasický černý oblek. Důležitá je především bílá košile. Kravatu či motýlka může ženich sladit buď s barvou svého obleku, nebo s barvou celé svatby.

Rodiče nevěsty a ženicha

Dalšími důležitými hosty po ženichovi a nevěstě jsou zaručeně jejich rodiče. I ti by se měli ladit do barev svatby. Maminky by se tak neměly bát vzít si šaty výraznějších barev nebo šaty v barvě svatby. Tatínci by měli také dodržet barvu svatby. Dobře padnoucí oblek mohou obohatit vestičkou.

Svědci a družičky

Svědci mají důležitou roli během obřadu, kdy stojí po bocích jak nevěsty, tak i ženicha. Z tohoto důvodu je důležité, abyste se sladili s nevěstou i ženichem podle určitého prvku. Může se jednat o svatební kytici, barva ženichova kapesníčku anebo přímo podle přání snoubenců. Dobré je také oba svědky sladit navzájem, aby při pohledu tvořili harmonický pár společně s ženichem a nevěstou.

Svědek by měl zvolit dobře padnoucí oblek v kombinaci buď s motýlkem, kravatou či kapesníčkem v barvě určitého prvku objevujícího se u nevěsty a ženicha. Svědkyně by se měla vyhnout výraznějším šatům, než jsou nevěstiny. V dnešní době je trendy boho styl. Svědkyně mají dlouhé volné šaty v jemných pastelových odstínech. I s tímto vám však poradí ve svatebních salónech nebo v rámci naší služby Svatba na klíč

Družičky podle tradice mají bílé šaty jako nevěsta, avšak méně zdobené. Výhodou je že šaty družiček se vybírají většinou zároveň s nevěstinými. Dbejte ale na to, aby nevěsta byla stále v hlavní roli. Pokud si vybíráte svatební šaty ve svatebním salónu často najdete i družičkovské šaty od stejného návrháře. Styl ani střih šatů nemusí být u každé družičky stejný.

Oblečení svatebních hostů

Svatebčané by měli dbát na přání ženicha a nevěsty a dodržet tak jejich požadavky, které se mohou týkat jak stylem oblečení – casual, garden party, black-tie, cocktail; ale především pak barvou oblečení, do které se bude ladit prostředí konající se svatby. Středem celé svatby je ženich a nevěsta, a proto byste neměli vyčnívat více než právě oni dva!

Jestliže nevěsta a ženich sdělili své požadavky nejen svatebčanům, ale zvlášť i družičkám nebo svědkům, myslete na to, že byste se neměli oblékat do barev družiček a naopak. Pokud si nejste jistí, jestli svatba, které se máte účastnit, má stanovenou barvu, zeptejte se snoubenců.

Pokud snoubenci neuvedli dress code, zvolte i přesto formální oblečení. Můžete jej přizpůsobit místu konání svatby. Pokud víte, že se svatba bude konat venku, mohou ženy namísto lodiček zvolit baleríny.

Čemu se vyvarovat

Nezapomeňte ani na jistá pravidla, které by hosté neměli porušovat.

  • Bílá barva oblečení – pokud není požadavkem ženicha a nevěsty, pak rozhodně nechte doma.
  • Nejste hlavní role – vyhněte se přehnanosti, výrazným doplňkům, výraznému líčení a účesu.
  • Neoblékejte si příliš odhalující šaty.
  • Rifle, obyčejné tričko a tenisky vyměňte za společenské oblečení a vhodnou obuv.
  • Vždy mějte silonky a náhradní pár v záloze.

Dress code podle místa a počasí

Oblečení na svatbu se dá upravovat podle lokace svatby, a také počasí. Pokud se svatba bude odehrávat venku, zvažte vhodnou obuv a co si vezmete na večer přes ramena. Pokud má pršet, neváhejte si vzít do kabelky skládací deštník. Jestliže se svatba bude odehrávat za chladného počasí, zvolte dlouhé šaty s dlouhým rukávem.

Jak se obléct na svatbu v zimě

Přirozeně je důležité, abyste byli v teple. Nechcete však být navlečení jako kdybyste šli na severní pól. Zvažte vlněné či sametové šaty s dlouhým rukávem a s vysokým krkem. Nezapomínejte ani na silonky, které můžete vyměnit za zateplené. Pro svrchní vrstvu je vhodný dlouhý teplý kabát a jako doplněk si můžete vzít kožené rukavičky. Lodičky můžete klidně vyměnit za kotníkovou obuv na podpatku nebo jakékoli jiné boty s uzavřenou špičkou.

Garden party svatební dress code

Svatba pod širým nebem – Garden party je velice kreativní. Můžete obléct letní, společenské šaty v odvážnějších barvách spolu s doplňky a pánové si mohou vzít odpolední oblek nebo kalhoty se sportovním sakem. Barevně se svými partnerkami mohou sladit díky kravatě či kapesníčku.

Zámecký svatební dress code

Svatba na zámku patří mezi dechberoucí místa, jež mají magickou atmosféru. Neměli byste tak podcenit volbu vhodného oblečení na svatbu. Rozhodně ale nevybírejte robustní šaty, abyste nezastínili nevěstu. Delší jednoduché šaty s decentními šperky budou ideálním řešením. 

Ať už styl nebo barvu vašeho oblečení na svatbu zvolíte jakoukoliv, důležité je, abyste se celou dobu cítili příjemně a mohli si tak tento krásný den užít spolu s novomanželi. 

Jestliže přemýšlíte, jak svou svatbu uspořádat, ozvěte se nám na telefonním čísle +420 601 301 601 nebo skrz emailovou adresu info@zamecky-catering.cz. Představy vaší svatby s vámi projdeme a díky Svatbě na klíč vše zařídíme a postaráme se o hladký průběh celého dne. Pokud stále váháte, mrkněte se na reference novomanželů.

Autor článku

Simona Veselá
Simona Veselá

Po vystudování státního gymnázia v Brně jsem se vydala cestou vysokoškolského studia se zaměřením na Ekonomii. Již na gymnáziu jsem se začala věnovat copywritingu, kterému se věnuji dodnes. Mezi moje zájmy patří čtení knih, hra na klavír a hraní deskových her.

Zeptejte se na cokoliv nebo rovnou poptejte catering. Budeme se vám věnovat

* *
*

Abychom Vám mohli zaslat nabídku na míru a…

urychlili komunikaci, připojte do své poptávky co nejvíce informací - předpokládaný počet hostů, místo konání události, představy o podávaném jídle a speciální přání. V co nejkratší době odpovíme detailním návrhem a v případě Vaší spokojenosti se pustíme do realizace jednoho z nejpříjemnějších zážitků v životě Vás i Vašich hostů.


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Zámecký catering s.r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Vaříme s láskou,
servírujeme s vášní

Co může být krásnějšího než příprava vynikajících jídel z vybraných surovin a jejich následné servírování hostům? Milujeme naši práci a zakládáme si nejen na podávání perfektního menu, ale i na celkovém dojmu z pořádané akce. Spokojené úsměvy jsou pro nás největší odměnou.

Tým Zámeckého cateringu