Živá kapela nebo DJ na svatbě – rady a tipy pro výběr hudby na svatbu

28. 03. 2023 Živá kapela nebo DJ na svatbě – rady a tipy pro výběr hudby na svatbu

Hudba již po staletí doprovází naše životní události. Dokážeme skrze ni projevit smutek, zlost, ale i radost a štěstí. Proto je výběr hudby na vaši svatbu velice důležitý, neboť celý váš svatební den podtrhne a navodí příjemnou atmosféru. 

Kdy a jak hudbu na svatbě použít

Svatební den můžeme rozdělit na vícero dílčích částí, které se postupně odehrávají. Jedná se o samotný příchod ženicha a nevěsty k oltáři, svatební obřad, odchod novomanželů, svatební hostinu, první novomanželský tanec, a nakonec i večerní zábavu. Pojďme se na to blíže podívat.

Svatební hudba při nástupu ženicha a nevěsty k oltáři

Nástup ženicha i nevěsty je nedílnou součástí svatebního obřadu. Poprvé se tak ženich setkává se všemi svatebčany a chystá se na příchod své nevěsty. Tyto první pohledy na nevěstu, na její krásné svatební šaty a kytici, se stanou tou nejkrásnější vzpomínkou všech přítomných. V doprovodu s hudbou tento kouzelný okamžik zpečetíte. 

Písně si v tomto případě sami zvolí novomanželé, ať už tradiční či netradiční. Měli byste ale dávat pozor, ať se hudební styly příliš neliší. Harmonie, klid a láska je to, čeho chcete dosáhnout. Doporučujeme výběr hudebního doprovodu bez zpěvu, který by tento moment mohl narušit. Ideální může být doprovod piana, houslí nebo violoncella.

TIP písní Zámeckého cateringu: Canon in D – Johann Pachelbel, A Thousand Years – Christina Peri, Perfect – Ed Sheeran, Hallelujah – instrumentální verze, Can’t help falling in love with you – Elvis Presley

Písně na svatební obřad

Je dobré, abyste se domluvili, jakým momentem váš svatební obřad započne. Jestli příchodem ženicha, nebo až nevěsty. Vybrané písničky pro příchod snoubenců může tedy přetrvávat celý obřad v podobě instrumentálního doprovodu bez zpívaných textů. Zvláště při výměně prstýnků a prvním novomanželském polibku vytváří hudební doprovod kouzelnou atmosféru. Z toho důvodu je velmi důležité, aby s výběrem písní byli novomanželé více než spokojeni a měli takovou hudbu, která se jim líbí.

TIP písní Zámeckého cateringu: Cello Suite No. 1 in G major – J. S. Bach, Arioso – J. S. Bach, River flows in you – Yiruma, What a wonderful world – Armstrong, All of me – John Legend

Doprovod při odchodu novomanželů

Po svatebním obřadu nastává prostor pro gratulace a přání novomanželům a následně již samotný odchod. Během odchodu si opět novomanželé mohou zvolit píseň podle jejich preferencí. Ať už vyberete cokoliv, završíte tím celý obřad. Zde klidně zvolte zpívaný hudební doprovod.

TIP písní Zámeckého cateringu: Viva la Vida – Coldplay, Tears in heaven – Eric Clapton, Somewhere over the rainbow – Israel Kamakawiwo'ole

Hudba na svatební hostině

Během svatební hostiny není hudba samozřejmostí. Nicméně stojí za to o ni popřemýšlet. Jemné melodické písně mohou zmírnit hluk od cinkání příborů či skleniček a vyplnit tak ticho, které panuje během stolování. Rozhodně ale nemějte hlasitost na sto procent. Jde pouze o jemnou výplň.

Píseň pro první novomanželský tanec

První novomanželský tanec je dechberoucí moment. Proto je výběr písně velice zásadní. Je to další okamžik svatby, na který budete jistě vzpomínat velmi dlouho. Vyberte si tak písničku, která vyhovuje oběma. Měli byste se oba cítit příjemně. 

Zvažte také své taneční schopnosti a přizpůsobte tomu výběr písně. Pro méně tanečně zdatný pár bude ideální nenáročná pomalejší píseň. Naopak, pokud jste na parketu jako doma, zkuste něco odvážnějšího a nacvičte si choreografii, která vás vystihuje.

TIP písně Zámeckého cateringu: Ho Hey – The Lumineers, Thinking out loud – Ed Sheeran, Marry me – Bruno Mars, Shallow – Lady Gaga, Always remember us this way – Lady Gaga

První novomanželský tanec na Zámku Karlova Koruna
První novomanželský tanec v zámeckém sále Karlova Koruna

Večerní zábava – písničky na svatební párty

Nedílnou součástí svatební párty, a jakékoliv jiné párty, je samozřejmě samotná hudba. U svatební párty už se nesoustředí novomanželé pouze na svůj hudební vkus, ale mělo by se dbát i na svatebčany. Svatebčané jsou většinou napříč generacemi, a tak zde najdeme jak babičky a dědečky, tak i ty nejmenší ratolesti. Nebojte se tak zařadit i dětské písně, protože věřte, že i dospělí si na ně rádi zatančí.

Můžete si také připravit svůj vlastní playlist. Nezapomeňte přidat písničky, které uvedou večerní zábavu, tzv. hudba na rozjezd. Dále nesmí chybět ani starší hity (oldies) a jiné další české i zahraniční písně.

Živá hudba nebo DJ na svatbu

Při výběru hudby je důležité nejen samotný výběr písní, ale i zda zvolit živou kapelu nebo DJ na svatbu. Další variantou může být i jejich kombinace kdy po celý obřad vám bude hrát živá hudba a na večerní zábavu upřednostníte DJ. Záleží na více faktorech, mezi které patří finanční rozpočet budoucích novomanželů a preference. Ať už si zvolíte jakoukoli variantu, je zvykem občerstvit i tyto členy kapely nebo samotného DJ.

V rámci služby Zámeckého cateringu catering na svatbu vám rádi obstaráme jak živou kapelu, tak i DJ.

Živá hudba na svatbě

Doprovod živé kapely v průběhu vašeho svatebního obřadu či celého svatebního dne, vytvoří magickou atmosféru. Může se jednat jak o skupinu zaměřující se právě na svatby, populární hudební kapelu, tak i nadané kamarády a známé. Důležité je, aby dokázali navodit skvělou atmosféru a aby se svatebčané dobře bavili. Jak už jsme však zmiňovali výše, závisí především na finančním rozpočtu snoubenců.

DJ na svatbu

DJ na svatbu je dobré si volit buď podle dostupných referencí, nebo úplně nejlépe podle toho, koho jste už viděli na svatbě vašich známých. Je důležité, aby měl DJ zkušenosti i se svatbami, ne jenom s hraním v klubech. 

DJ by měl poskytnout své vlastní vybavení a také by se měl ujmout role moderátora celého svatebního večera. Je důležité, aby dokázal rozproudit zábavu, pokud by někdy vázla. Vybírejte tak vám sympatického a vtipného DJ, který by třeba dokázal vymyslet i jisté soutěže a úkoly pro svatebčany. Více než vhodné je se s DJ rovněž domluvit, jakým směrem by svatba měla směřovat, aby se trefil preferovanému hudebnímu vkusu svatebčanů i novomanželů.

Hudba na svatbě ve vlastní režii – ano nebo ne?

Hudba ve vlastní režii není rozhodně nic jednoduchého. Měli byste si nachystat jistý playlist, přehrávač nebo notebook, a hlavně reproduktory. Užitečné je poprosit jednoho člověka, který by čas od času zkontroloval techniku a umírnil či oživil zábavu.  Navíc zabrání přepínání písniček ostatními svatebčany.

Nesnažte se svatební playlist dodržovat na pevno. Pokud vidíte, že vámi připravené písničky vaše hosty příliš neoslovily, měli byste reagovat a pustit něco na přání hostů. Důležitá je i rytmická posloupnost. Nechcete, aby v jeden moment všichni byli na parketu a hned vzápětí většina odcházela ke stolům.

Až si vyberete místo svatby, zkuste si donést reproduktor a vyzkoušejte ozvučení. Zvuk na parketu by měl znít čistě, bez ozvěn, dunění nebo škvrčení. U stolů a jiného posezení by se ale mělo při neměnné hlasitosti hudby dát vést rozhovor. Je tak důležitá především kvalita reproduktorů než stupnice hlasitosti. S hlasitostí souvisí i samotný vývoj večera. Ze začátku je vhodné mít trošičku nižší hlasitost a během večera pomalu na hlasitosti přidávat. Opravdu ale s citem! 

Jaká je tedy příprava svatební hudby ve vlastní režii:

  • zjistěte hudební vkus vašich hostů
  • podívejte se, zda je místo konání svatby vybaveno technikou
  • ověřte si rychlost a připojení k internetu
  • určete si spolehlivou osobu, která čas od času dá na techniku pozor nebo změní styl hudby podle nálady v místnosti
  • vytvořte playlist, ale netrvejte na něm na 100 %, řiďte se aktuální situací
  • mobilní reproduktory se budou jistě hodit pro venkovní svatby

Hudba je zaručeně velmi důležitým prvkem celé svatby. Ať už se rozhodnete jakkoliv, hlavně se řiďte podle svého hudebního vkusu a preferencemi svatebčanů. Jestliže budete potřebovat radu, nebojte se nám ozvat na telefonním čísle +420 601 301 601 nebo e-mailem info@zamecky-catering.cz.

Autor článku

Simona Veselá
Simona Veselá

Po vystudování státního gymnázia v Brně jsem se vydala cestou vysokoškolského studia se zaměřením na Ekonomii. Již na gymnáziu jsem se začala věnovat copywritingu, kterému se věnuji dodnes. Mezi moje zájmy patří čtení knih, hra na klavír a hraní deskových her.

Zeptejte se na cokoliv nebo rovnou poptejte catering. Budeme se vám věnovat

* *
*

Abychom Vám mohli zaslat nabídku na míru a…

urychlili komunikaci, připojte do své poptávky co nejvíce informací - předpokládaný počet hostů, místo konání události, představy o podávaném jídle a speciální přání. V co nejkratší době odpovíme detailním návrhem a v případě Vaší spokojenosti se pustíme do realizace jednoho z nejpříjemnějších zážitků v životě Vás i Vašich hostů.


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Zámecký catering s.r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Vaříme s láskou,
servírujeme s vášní

Co může být krásnějšího než příprava vynikajících jídel z vybraných surovin a jejich následné servírování hostům? Milujeme naši práci a zakládáme si nejen na podávání perfektního menu, ale i na celkovém dojmu z pořádané akce. Spokojené úsměvy jsou pro nás největší odměnou.

Tým Zámeckého cateringu