Banket menu – hostina pro formální akce

08. 12. 2023 Banket menu – hostina pro formální akce

Slavnostní akce s velmi přísnými pravidly, kterou banket bezesporu je, vyžaduje perfektní organizaci. Svěřte proto její plánování i přípravu do rukou odborníků. V Zámeckém cateringu zařídíme, aby celá událost proběhla hladce. Společně pouze sestavíme menu, sdělíte nám vaše požadavky ohledně hudby či výzdoby a pak už se jen můžete těšit na skvělé jídlo a dobrou zábavu. O vše ostatní se už postaráme.

Co je to banket a pro jaké příležitosti je vhodný

Banket je velmi formální slavnostní hostina pořádaná pro více osob zpravidla na oslavu jedinců, počest vzácných hostů, výročí společností, ale i při ukončení kongresů a dalších významných událostech. Pokud plánujete rodinnou, přátelskou narozeninovou oslavu nebo svatbu, možná pro vás bude vhodnější méně formální svatební hostina či narozeninový raut.

Je zvyklostí, že se při banketu dodržuje určitý dress code a všichni hosté mají svá místa k sezení označená jmenovkou, obvykle u kulatých banketových stolů po 10 lidech, ale záleží na celkovém počtu hostů. Běžné jsou i podlouhlé stoly nebo stoly do písmene L či U. Na banketech se podávají vybraná jídla, která jsou již předem sestavena do několikachodových menu.

Sály, ve kterých se bankety konají, bývají velmi slavnostně vyzdobeny. Stoly s banketovými sukněmi jsou prostřeny obvykle několika druhy příborových sad, více druhy sklenic na šampaňské či aperitiv a často nechybějí ani svícny nebo drobné květinové dekorace. Banketové židle bývají potaženy ozdobnými návleky, ale není to pravidlem

Druhy banketu

Rozlišovány jsou dva druhy banketu, které jsou odlišné pouze ve formě podávání pokrmů. Prvním je rodinný styl banketu, který je starší, nicméně v současné době se od něho ustupuje. Setkat se s ním lze v penzionech či v levnějších restauracích při mimořádných příležitostech. Jedná se o podávání pokrmů z velkých stříbrných mís přímo u stolu. Dnešní zrychlená doba si však s tímto zdlouhavým a náročnějším stylem příliš nerozumí.

Druhou formou banketu je podávání na talířích, které je mnohem oblíbenější a běžnější. Jídlo se na talíře dává již v kuchyni a číšníci tak přináší už naplněné talíře a předávají je hostům. Jedná se také o mnohem hygieničtější variantu, kdy jediní lidé, kteří s jídlem přijdou do styku, jsou kuchaři. Oproti tomu při rodinném stylu vám každou část pokrmu podává z mísy jiný číšník.

Banket menu Zámeckého cateringu

Banketové menu se skládá z několika chodů a zároveň si každý host již předem může vybrat z více druhů různě sestavených menu. Tím je zajištěno, že si pochutnají všichni – masožravci, vegetariáni i vegani, či lidé s různými intolerancemi. V Zámeckém cateringu vám nabízíme 5 variant menu o třech chodech, které lze podle vašeho přání upravit či obměnit.

 • Menu č. 1 – Teplá šunka od kosti s křenem s jablky, marinovanou šalotkou, hořčičným semínkem a brioškou, silné hovězí consommé s játrovými knedlíčky a sezónní zeleninou, svíčková na smetaně s naším houskovým knedlíkem a brusinkami.
 • Menu č. 2 – Caesar salát s hoblinkami parmazánu a slaninový chips, krém z černého kořene s vejci 63 °C a s lanýžovým olejem, pečené kachní prso s mrkvovým pyré, marinovanou čekankou, ponzu omáčkou, smaženou cibulkou a koriandrem.
 • Menu č. 3 – Kachní variace paštiky a filírovaného uzeného prsa s brusinkovou redukcí, silné hovězí consommé s játrovými knedlíčky a sezónní zeleninou, vepřová panenka pečená do růžova s demi-glace a šťouchanými bramborami s cibulkou.
 • Menu č. 4 – Kachní variace paštiky a filírovaného uzeného prsa s brusinkovou redukcí, silné hovězí consommé s játrovými knedlíčky a sezónní zeleninou, flank steak pečený do růžova s omáčkou ze zeleného pepře, šťouchané brambory s cibulkou.
 • Menu č. 5 vegetariánské – Caprese salát s bazalkou a redukcí z balsamica, krém z cukrového hrášku s podmáslím a parmazánové rizoto z tarhoni s grilovanou zeleninou.
Hovězí consommé s játrovými knedlíčky a sezónní zeleninou

Další varianty pro obměnu banketového menu

Nabízíme ještě mnoho dalších pokrmů, ze kterých si své banket menu můžete sestavit. Pro váš předkrm si můžete vybrat brusinkový rukola salát s kachními prsíčky či dvě vegetariánské varianty – okurkový tatarák s avokádem a tortillovým chipsem nebo bruschettu s rajčaty, bazalkovým olejem a rajčatovým chipsem.

Vybírat můžete také ze tří polévek. Připravíme vám kulajdu s pravými hříbky, čerstvým koprem a křepelčím vejcem nebo krémovou polévku z mladého hrášku s mrkvovým chipsem, případně gazpacho s okurkovým tartarem a pěnou z kozího sýra.

Uvařit vám můžeme také dalších pět hlavních chodů. Vybírat můžete ze tří variant s masem a dvou vegetariánských. Nabízíme tyto pokrmy:

 • Hovězí kostky na smíchovském ležáku s kořenovou zeleninou a bramborovou kaší.
 • Grilované filátko z mořského vlka s brokolicovou tarhoňou a jemnou béarnaise omáčkou.
 • Pečený hovězí flap steak se zauzenou bramborovou kaší, marinovanou šalotkou a lanýžovou omáčkou.
 • Vegetariánské šafránové rizoto s parmazánem a praženou slunečnicí.
 • Vegetariánské rizoto z červené řepy s kozím sýrem, medovými vlašskými ořechy a chipsy z červené řepy.

A nezapomněli jsme ani na děti. Těm můžeme připravit třeba kuřecí řízek s bramborovou kaší. Pokud byste si přesto nevybrali, můžeme se na pokrmech domluvit individuálně. Stačí nás kontaktovat a společně sestavíme banket menu vám na míru.

Nápoje pro slavnostní přípitek i zahnání žízně

K slavnostnímu přípitku vám můžeme nabídnout různé druhy sektů, prosecco nebo cinzano bianco. Jako nealkoholický přípitek můžete vyzkoušet jednu z našich domácích limonád – citrusovou, malinovou či okurkovou, nebo klasické kolové limonády, ovocné džusy, tonic či perlivou vodu s citronem.

V našem nápojovém lístku také najdete rozlévaná bílá, červená i růžová vína, piva a různé likéry nebo destiláty. Naši barmani vám mohou namíchat i klasické drinky, například mojito, gin a tonic, aperol spritz nebo tequila sunrise. Teplé čaje a kávy jsou u nás samozřejmostí.

Vychlazené šampaňské a slavnostní přípitek

Prostory pro banket

Potřebujete pomoci s výběrem místa pro váš banket? I s tím vám můžeme pomoci. Pro bankety o velkém počtu osob bude skvělou volbou Jízdárna Kinských na zámku Karlova Koruna a v případě firemní akce může dobře posloužit i konferenční centrum v Kutné Hoře. Další perfektní lokalitou pro formální banket je Mramorový sál zámku Karlova Koruna, zámecký areál Dobřenice či Zámecká konírna zámku Křinec. Pro více lokalit pro oslavy, firemní večírky, ale i svatby a další akce nahlédněte do naší nabídky.

Co vše v rámci cateringu zařizujeme

V Zámeckém cateringu vám pomůžeme zařídit nejen slavnostní banket, ale i mnoho dalšího, aby vaše akce byla celistvá a vy si ji mohli užít bez zbytečných starostí s její organizací. Kromě pomoci s výběrem místa vám můžeme nabídnout tyto služby:

 • celková příprava prostor a zajištění výzdoby
 • zajištění hudebního vystoupení, ale i pouze hudby
 • sestavení banketového menu podle vašeho přání
 • příprava pokrmů z kvalitních surovin
 • profesionální koordinace události
 • zajištění personálu, který se po celou dobu akce bude starat o obsluhu
 • závěrečný úklid
 • zajištění ubytování pro hosty

Banket je důležitou součástí většiny formálních akcí pro velký počet osob. Jeho příprava vyžaduje mnoho pečlivého plánování, se kterým máme mnohaleté zkušenosti. Neváhejte se proto na nás obrátit. Rádi splníme všechna vaše přání a banketové menu sestavíme přesně podle vašich požadavků. Kontaktovat nás můžete na čísle +420 601 301 601 nebo prostřednictvím e-mailu info@zamecky-catering.cz. Pokud váháte, přečtěte si reference od našich spokojených klientů nebo nahlédněte do našeho blogu, kde vám představíme různé návrhy menu.

Autor článku

Zuzana Spudichová
Zuzana Spudichová

Po střední ekonomické škole mě má láska ke knihám a českému jazyku zavála trochu jiným směrem. A tak jsem na vysoké škole vystudovala Jazykovou a literární kulturu. Při studiích jsem využila příležitosti a na krátký čas jsem se přesunula do Norska, které probudilo mou vášeň k cestování. Mými dalšími koníčky jsou čtení, sledování filmů a ve volných chvílích se věnuji i korekturám textů.

Zeptejte se na cokoliv nebo rovnou poptejte catering. Budeme se vám věnovat

* *
*

Abychom Vám mohli zaslat nabídku na míru a…

urychlili komunikaci, připojte do své poptávky co nejvíce informací - předpokládaný počet hostů, místo konání události, představy o podávaném jídle a speciální přání. V co nejkratší době odpovíme detailním návrhem a v případě Vaší spokojenosti se pustíme do realizace jednoho z nejpříjemnějších zážitků v životě Vás i Vašich hostů.


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Zámecký catering s.r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Vaříme s láskou,
servírujeme s vášní

Co může být krásnějšího než příprava vynikajících jídel z vybraných surovin a jejich následné servírování hostům? Milujeme naši práci a zakládáme si nejen na podávání perfektního menu, ale i na celkovém dojmu z pořádané akce. Spokojené úsměvy jsou pro nás největší odměnou.

Tým Zámeckého cateringu